четвъртък, 29 март 2012 г.

Октопод със зеленчуци на тиган

Ето ме на хоризонта отново,не съвсем оздравяла но вече малко по добре.На вън грейнало едно слънце а слънчогледчето боледува ли боледува!Ама викам си днес я да спра да се оплаквам и да хващам черпака че месеца си отиде а аз нищичко не съм направила!
И да не е нещо много сложно,не че си падам по сложнотиите, така стигнах до пипалата на октопода.
Добре че хората помислили и за такива като мен че го сварили и почистили че и даже нарязали.
Самото варене и почистване на октопода е голяма цапотия но някой ден и това ще ви покажа.
Сега за по лесния вариянт.
Купих си аз половин килограм вече сварен и както казах и нарязан октопод и с 2 -3 скилидки чесън и зехтинче в тиганчето да се доовкуси и ароматизира .
Зеленчуците са по избор,кой какво му душа сака.Моите бяха пиперка,морков,тиквичка,лук и брокули.Тях всеки зеленчук по отделно изпекох в тиган с не залепващо покритие.
По принцип октопода за мен е най-вкусен с картоф,но аз го приготвих за вечеря и понеже си имам принципи за консумирането на картофите(вечер не ядем картофи а само на обяд)затова използвах зеленчуци за гарнитура.По интересното беше дресинга с който полях всичко и той определено дооформи вкусово ястието.
Продукти за дресинга:
сок от 1 лимон
същите мл.зехтин
сол 1 ч.л.
клонка пресен босилек
клонка пресен розмарин
всичко смлях с ръчен пасатор

Получи се много ароматна заливка както за октопода.така и за зеленчуците.
 И понеже вече е пролет,искам и в блогчето ми да стане пролетно поне мъничко и за това ще сложа няколко пролетни фотоси,ей така за цветно настроение и за стимул да си взимам животинката и да излизаме вече по разходки.Да изхвърля всички болежки на боклука и да се взема в ръце че времето си тече ли тече,и току виж дошъл Велик ден и ще почваме с козунаците,нали?

понеделник, 19 март 2012 г.

Телешки шницел от мляно месо и пюре от аспержи

Казано с три думи, вкусно,свежо,здравословно!
Това е моето предложение за днес.
Нито съм гастроном,нито чревоугодник,обаче на тема здравословно съм не само пристрастена ами и превъртяла.За това в тази и много други публикации ще ви представям не толкова калорични но изпробвани от мен и препоръчани от диетолога ми ястия.
Днешното е едно от тях.Подходящо за обяд,заради телешкия щницел,но пюрето от аспержи е подходящо и за риба и за омлет например,които пък от своя страна могат да се сервират за вечеря.
И така,необходими продукти:
телешка кайма,добре е да знаете произхода на месото
подправки по ваш вкус
и аспержи
листа прясна мента
зехтин 1 с л на порция
Грамажи не пиша,само да кажа че шницела е с грамаж 150 г
а гарнитурата с 200 до 250 г
В зависимост от порциите си изчислявате грамажа на продуктите.
Омесих каймата и оформих шницела който изпекох в тиган с не залепващо покритие.
Аспержите почистени от цвета на долу, задуших с малко вода за десетина минути,може и на пара.Извадих от водата и пасирах ,като подправих със сол и мента и малко зехтин.
Времето за приготвяне не е повече от 30 мн.
А докато приготвяте обяда не забравяйте да пиете поне чаша вода,много е полезно преди ядене.
И когато си изпапкате порцията да хапнете за десерт 125 г.кисело мляко(добре е да е с бактерията бифидус) и да приключите с чаша топъл чай,за да разбере стомахчето че сте приключили с обяда.
Хубав ден за всички и да ви е сладко!




събота, 17 март 2012 г.

Тортия с артишок


Днес ще си сготвим артишок.За това колко е познат този зеленчук у нас нямам наблюдение ,и за това колко много е на почит в Испания няма да спорим,нито за това какви са неговите полезни качества.Това почти като бодил растение ,познато и не познато,на което ядливата му част е недоузрелият цвят е ниско калоричен и много подходящ зеленчук за един здравословен хранителен режим.

вторник, 13 март 2012 г.

Kюфтета от мерлуза

След двата рождени дни и празнуването им,идва ред и на по леката храна.Много обичаме риба и рибни продукти.Днес реших вместо да изпека рибата да се опитам да я приготвя по различно.

неделя, 11 март 2012 г.

Шоколадова торта с лешници


Поръчка на сина ми ... на големия. Поиска шоколадова торта за рождения си ден и аз му направих шоколадова, ама много шоколадова. Това е първата ми торта в подобен вариант.

вторник, 6 март 2012 г.

Бяла торта с ванилов крем и бял шоколад


Първата ми публикация за март е тази бяла домашна торта. И понеже е март и освен бяло, исках да има и червено :)
Аз да си кажа, исках много неща ... планирах още повече но се получи не съвсем това което исках. И не знам дали един ден ще се получи точно това което искам :)
Също като самият живот

сряда, 29 февруари 2012 г.

Честита Баба Марта

Утре е един прекрасен ден,празник за малки и големи!Ще закичваме мартенички за здраве на любими за нас хора!Ще подаряваме,ще ни подарят ,бели и червени,слънчеви засмени!
Аз цяла седмица вече получавам пратки с красивите български амулетчета за здраве.
Е имаше и други нещица в пакета,нашенски си,български,които тук не се намират.Имаше и поздрави и пожелания,които знам са много искрени и взаимни!


От красиви,по красиви,частица настроение и усмивка,надежда и вяра за добро и за здраве!
Искам да подаря на всички ви ,и ако не реално поне виртуално!
Казват че мартеницата била най-бялата,най-чистата контактна магия само за добро - за здраве, късмет и любов.
С нея се нарича: децата да са бели и червени, румени, засмени. На ергените преплетеният двуцветен вълнен конец се връзва на лявата ръка, а краищата му се оставят да висят - за да се сучат момите около тях. На задомените се режат при възела, за да не се заглеждат по чуждо. На майките се закачат над сърцето, за да пазят топлината в домашното огнище.
Колко красиво нали?И ако е така,нека бъде,на мен си ми харесва,даже много ми харесва!
Ние с Rocky не сме правили мартенички,но ги докоснахме,помирисахме ха ха ....и ги омагьосахме ,  вярвайки че ще носят само здраве и добрина на този който ги носи.
Че светът около нас ще е по хубав и добър!Бързайте да си вземете от нашите мартеници......вижте колко са много!






А този поздрав ни е от две малки муцунки!
Цунки по муцунки!






Ето ги всичките палавници!Да са ни живи и здрави и все така палави!
Честита Баба Марта!









вторник, 28 февруари 2012 г.

Предястие 5 сирена за Сирни заговезни

Идеята да събера 5 вида сирена,яйца и зеленчуци във вид на торта ме осени на този най-благороден ден в годината,в който ,тези продукти задължително присъстват на празничната маса.Казах си,а защо да не е поднесено и така?
И резултата ,ето го!
Аз ще ви кажа какво има в моята торта с 5 сирена,но всеки може да си прибави нещо от себе си,по свой вкус,или просто да не го прибавя.
Продукти:
1.бяло краве сирене 250 г
2.Burgos de Arias 100г(свежо сирене без сол)
3.Синьо сирене President 100 г
4.Козе кашкавал(Queso de cabra) 100 г
5.Мozzarella rallado(настъргана моцарела) 100г
2 сварени яйца от кокошка
6 сварени яйца от пътпъдък
1 тиквичка печена на плоча
1 голяма месеста печена пиперка червена
1 стрък пресен лук
1 морков
доматчета чери
За основа на тортата подредих ленти кашкавал,после тиквичката,сирене,настърганите или ситно нарязани яйца,пиперките,ситно нарязания лук,пак сиренце и на последно място настъргания кашкавал.Всички продукти подредих с помощта на падащите страни на форма за торта която бях поставила в подноса в който трябваше да бъде предястието.
Между сирената овкусявах със подправки по желание,аз сложих смлян пипер 4 сезона,чубрица и малко сол върху зеленчуците.
Добре е ако зеленчуците са пуснали течност ,тя да се попие с кухненска хартия,за да не разводни сирената.
Ами това е в общи линии,моето предястие със сирена за Сирни заговезни.
Морковът който използвах е направен на ленти с помощта на картофобелачка и попарен за 1 минутка във вряща подсолена вода,за да стане по гъвкав и пластичен.
Тортата е едно добро предложение за любителите на сирена.












Портокалов купол

От известно време посещавам блога на една дама Вкусно с Йоли.Сайта е невероятен!Всичко направено от нея, все едно с ръка не пипнато, а си е на точното място! Влюбена съм във всяка една от тортите и, но не мога да си поставя за цел да се пробвам да ги направя всичките.

вторник, 21 февруари 2012 г.

Родопски клин с тиква

От доста време се подготвям за тази публикация и все си мисля че не съм решила как да представя това толкова национално и същевременно толкова, не до там познато ,родопско кулинарно изкушение.Казвам, не до там познато,защото,след като разгледах в интернет пространството за родопски клин с тиква,не ми излезе точно това което аз направих и това което аз знам.Родопски клин, е вид баница само с две точени кори и пълнеж със сирене и яйце,с коприва,с праз и всички там ядливи тревички.Кой с каквото му душа сака!Ще обясня защо - чара на родопския клин са ръчно точените, препечени кори напоени с масло. Пече се от двете страни отделно. Долната страна се опича на фурна с долно нагряване. Малко се охлажда, обръща се с опечената страна нагоре. Пече се другата страна и още горещ се залива с разтопено масло.Ако е със сладък пълнеж,се посипва обилно с пудра захар,орехи или се поднася само така.И в двата варианта е много вкусно!
Аз ще ви представя сладък вариант на родопски клин с тиква,който ми е казан от моята свекърва.Ние не сме родопчани и нямаме претенции за такива.Родени сме в Странджа Сакар,но което си е българско национално си го харесваме.
Та,на моята свекърва пък, тази рецепта и е дадена от родопчанка по време на едно посещение на курорт в Родопите.Правихме я у дома преди много години и незнайно как сега ,тук толкова далече,ме е обзела някаква носталгия по дома и по нашенските планини и реших да ви покажа и родопския клин и една малка част от Родопските красоти в снимки,които лично съм направила през есента на миналата година.
Необходими продукти:

за тестото
1 к ч топла вода
1 ч л сол
1 ч л захар
1 ч л оцет
брашно за средно твърдо тесто за разточване

и за плънката
половин килограм тиква(Не е българска, в случая е испанска)
1/2 ч ч ориз
3 яйца
1/2 ч ч захар
ванилия

Масло около25 до 30 грама е достатъчно за намазване на корите.

След като замесих тестото,покрих с кърпа и оставих да отпочине,а през това време сварих ориза с равно на него количество вода(тоест полусварен)и нарязах тиквата на кубчета.
После разделих тестото на 2 и от първата част разточих кора по голяма от тавата за печене.
 Покрих с нея вече намазаната с мазнина тава и също намазах с мазнина. 











Прибавих изстиналия ориз към тиквата,
захарта и ванилията и трите яйца разбити.
Изсипах плънката в направеното гнездо от
първия разточен лист и загърнах с останалата час от кората.

 После разточих и другата кора с която покрих плънката и отново намазах с мазнина.
Сложих да пека баницата във фурна с включен долен нагревател и след около 30 мин. с помощта на капак обърнах и от другата стана отново на долен нагревател.
И така до приятно изпечен вид и от двете страни на клина.Още топъл намазах обилно с останалото масло и посипах с пудра захар.
Това е моето изпълнение, на родопския клин с испанска тиква.Вкусно(Ако тиквата беше българска 2 пъти по вкусно щеше да е) и ако можете да оставите за консумация за по късничко след ден примерно,и ако го разрежете веднага докато е топъл.







А аз си отрязвам парченце още докато е топъл и вдъхновена от аромата на препечените кори и тиква,примесен с аромата на цъфналата клонка която откъснах по време на разходка по морската алея,ще ви покажа и обещаните снимки от Родопите през есента!
Приятно гледане!Мен ще ме сгрее само спомена за Родопите и сладостта на родопския клин!
Християнска светиня и място за поклонение в България,Кръстова гора манастира "Св.Троица"
Изглед на манастира от високо
Пътечката към кръста.Не се чудете защо почти няма хора!Предния ден беше Кръстов ден и тук не е можело да се премине от хора от цял свят,не само от българи.Ние предпочетохме да отидем когато е по спокойно.
Параклис за поклонение някъде по пътя
Родопска къща в село Косово в Родопите.Старите селски къщи са изградени от естествени материали – камък, пръст, дърво и вар, са на 150, 200 и повече години.
Тук сякаш времето е спряло.Тази божествена омая е обградена от величествени ридове с девствена природа.
В село Косово е запазена типичната възрожденска родопска архитектура. В селото има 63 паметника на културата, от които 5 с национално значение. Две от сградите са дело на прочутия майстор Хаджи Георги Станчовски.Това е неговата къща.Хаджийската къща.
А това тук са Чудните мостове.Те са скален феномен и се намират в Западните Родопи на 1450 м надморска височина.
Мостовете са се образували вследствие  ерозионната дейност на пълноводната в миналото река.
Изглед от Нареченски бани. Намира се по поречието на река Чая в планински район на Средните Родопи.